Lituanistinio ugdymo seminaras, 2017


Lituanistinio ugdymo seminaras, 2017 (Foto: A.D'Elia)
Lituanistinio ugdymo seminaras, 2017 (Foto: A.D’Elia)

Gruodžio 1-3 dienomis Vasario 16-osios gimnazijoje vyko lituanistinio ugdymo seminaras „Aktyvūs kalbos mokymo metodai ankstyvajame amžiuje“. Jame dalyvavo mūsų gimnazijos darbuotojai, Vokietijos lituanistinių mokyklėlių mokytojos ir vadovės iš Miuncheno, Štutgarto ir Kaselio. Į seminarą atvyko ir dvi Europos mokyklos mokytojos su praktikante iš kaimyninio Liuksemburgo.
Renginio dalyvius pasveikino gimnazijos direktorė Janina Vaitkienė. Gimnazijos vadovė sakė, jog laukdami artėjančių švenčių mes „laukiame stebuklo, esame pilni vilčių ir minčių, o dirbančių su vaikais žmonių širdys yra kupinos meilės“. Ji pristatė mūsų gimnazijos istorinius faktus, šiandienos aktualijas ir ateities planus. Skambų muzikinį sveikinimą susirinkusiesiems skyrė lektorė Gilma Plūkienė. Po trumpo prisistatymo seminaro dalyviai turėjo progą prie kavos puodelio asmeniškai susipažinti, pasikeisti idėjomis ir pasidalinti patirtimi.
Darbo metodus, dirbant su ankstyvojo amžiaus vaikais, pristatė gimnazijos mokytoja Dalė Kriščiūnienė. Ji pabrėžė, kaip svarbu yra vaikams sukurti jaukią mokymosi aplinką, skatinti ir motyvuoti mokinius, intensyviai su jais bendrauti. Pasak mokytojos metodininkės, „labai svarbu yra
pažinti vaiką, įsitikinti, jog keliami tikslai ir uždaviniai yra realūs“. D. Kriščiūnienė aptarė mokomojo proceso planavimą, įvairius metodus ir jų privalumus, skatinančius dėstomos medžiagos supratimą ir įsisavinimą. Lektorė pateikė keletą įdomių ir žaismingų praktinių užduočių, kurias seminaro dalyviai noriai atliko.
Savo gausia patirtimi apie kalbų mokymąsi ankstyvajame amžiuje dalijosi mokytoja ekspertė, Gėtės instituto bendradarbė Gilma Plūkienė. Anot energingos ir muzikalios pedagogės, mokytojas negali išmokyti mokinio kalbos, jis „gali tik sukurti sąlygas, kuriose ji išmokstama“. Labai svarbūs yra ritualai, įrėminantys darbo laiką, bei kartojimas. Be to, kalbos mokymas neturėtų būti padrikas, temos vaikams turėtų būti aktualios. Lektorė patarė patiems pedagogams būti išradingiems, investuoti laiką ir energiją, kurti ir naujai gimusias idėjas taikyti vaikams. Mokiniai, pasak pedagogės, kalbą turėtų „žaisti“, tik taip ji kuo puikiausiai įsisavinama. Pranešimo pabaigoje G. Plūkienė pristatė savo vadovėlį. Jai talkino Viekšnių gimnazijos mokinės, lydėjusios savo mokytoją. Mūsų gimnazijos šeštadieninės lituanistinės mokyklos (akademijos) mokytoja Aušra Lorenz kalbėjo apie vaikų užimtumo programą ir galimybes, rodė filmuotą medžiagą apie vasaros stovyklą lietuvių kilmės vaikams. Nesuvaržytoje aplinkoje seminaro dalyviai įgijo ne tik teorinių bei praktinių žinių, bet ir užmezgė įdomių pažinčių, praplėtė savo akiratį ir pasisėmė pozityvios energijos.

Lituanistinio ugdymo seminaras, 2017 (Foto: A.D'Elia)
Lituanistinio ugdymo seminaras, 2017 (Foto: A.D’Elia)