„Lego-Mindstorms“ robotų kova


„Lego-Mindstorms“ robotų kova (Foto: R. Lendraitis)
„Lego-Mindstorms“ robotų kova (Foto: R. Lendraitis)

Birželio 13 d. buvo surengta per „Lego-Mindstorms“ būrelio užsiėmimus sukonstruotų robotų baigiamoji kova. Įnirtingose kovose dalyvavo 5-10 klasių mokiniai su savo 5 robotais: „NyVy“ (5 kl. berniukai), „Schnueffel“ (5 kl. mergaitės), „Tauras“ (5 kl. berniukas), „G“ (8 kl. berniukas) ir „Ei“ (10 kl. vaikinai).

Robotus konstravusių mokinių amžius skirtingas, todėl buvo galima numanyti, kad vyresni mokiniai paruoš tobulus robotus, kurie įveiks jaunesnių mokinių kūrinius visose trijose rungtyse. Tačiau kovos parodė, kad toks išankstinis nusiteikimas gali būti klaidingas – didžiąją kovų dalį įveikė žemesnių klasių atstovų konstrukcijos.

Per pimąją spalvos sekimo rungtį robotai turėjo autonomiškai judėti spalvota linija ir, susitikę su konkurentu, jį nustumti nuo linijos bei pratęsti savo judėjimą. Šis uždavinys daugumai robotų tapo tikru išbandymu. Užduotį du kartus sėkmingai įveikė tik robotas „Tauras“, kitiems dalyviams ši kliūtis buvo dėl vienokių ar kitokių priežasčių neįveikiama.

Futbolo rungties metu aikštėje kovojo du robotai, mokinių valdomi nuotoliniais pulteliais. Tikslas – „įmušti“, tiksliau pasakius, robotas turėjo įvežti kamuoliuką į varžovo vartus. Absoliučiu šios rungties laimėtoju tapo „NyVy“ robotas. Šią užduotį jis puikiai atliko todėl, kad jaunieji konstruktoriai savo kūrinį nusprendė „apginkluoti“ mechanine ranka.

Per trečiąją lenktynių rungtį robotai, valdomi nuotolinio valdymo pulteliais, privalėjo greičiau už varžovą apvažiuoti ratą aplink trasą, neužvažiuodami ant jos kraštų. Šios rungties absoliučiu nugalėtoju vėlgi tapo robotas „Tauras“.

Per robotų kovas mokiniai patys pastebėjo, kur buvo jų sukonstruotų robotų programinių sprendimų ar konstrukcijų spragos. Dalyviai, kurie jau ilgiau lanko „Lego-Mindstorms“ būrelį, pažadėjo būtinai „susikauti“ dar kartą. Iki kitų varžybų jie pasiryžo patobulinti savo robotus ir panoro laimėti kitas kovas.

Būrelio vadovas Robertas Lendraitis džiaugiasi, kad mokiniai, o ypač mergaitės, labai domisi robotika ir programavimu. Tai dar kartą įrodo, kad kibernetikos, IT ir robotikos sritys nėra skirtos tik vyriškosios lyties atstovams.

A.D.


Kovų akimirkos vaizdo įraše


„Lego-Mindstorms“ robotų kova (Foto: R. Lendraitis)
„Lego-Mindstorms“ robotų kova (Foto: R. Lendraitis)