Gimnazistų koncertinė kelionė į Liuksemburgą

Gimnazistų koncertinė kelionė į Liuksemburgą (Foto: A. Ručienė)
Gimnazistų koncertinė kelionė į Liuksemburgą (Foto: A. Ručienė)

Liuksemburgo I-osios vidurinės Europos mokyklos lietuvių kalbos mokytojos Lina Talačkienė ir Jurgita Orlovaitė spalio 19–20 dienomis surengė projektą „Lietuvos regionų tradicinė apranga – kultūros ir tapatybės atspindys“, skirtą valstybinės lietuvių kalbos šimtmečiui paminėti. Šiame renginyje dalyvauti buvo pakviesti Vasario 16-osios gimnazijos šokėjai ir muzikantai (vadovai A.Ručienė ir G.Ručys).
Atvykusius į Liuksemburgo I–ąją Europos vidurinę mokyklą gimnazistus pasitiko mokytojos ir 11 kl. mokinės Simona, Smiltė ir Milda. Merginos papasakojo apie savo mokyklą. Svečius nustebino įspūdingas besimokančiųjų skaičius (3550 mokinių) bei pastatų didingumas. Vėliau mokinės surengė ekskursiją. Grupė pėsčiomis vaikštinėjo po tarp dviejų upių įsikūrusį vaizdingą Liuksemburgo senamiestį, šalia gynybinės sienos griuvėsių visiems atsivėrė gražiausia miesto panorama. Mokinės parodė vietą, kur kasmet liepos 6 d. Liuksemburgo lietuviai susirenka giedoti Tautišką giesmę.
Po įspūdingo pasivaikščiojimo po miestą gimnazistų laukė viešnagė Liuksemburgo mokyklos mokinių šeimose, kur vakarodami turėjo galimybę artimiau susipažinti.
Kitą rytą atvykę į mokyklą, gimnazistai kartu su 12 klasės mokiniais dalyvavo mokytojos L Talačkienės vedamoje lietuvių kalbos pamokoje ir įsijungė į diskusiją „Vidinė laisvė ir tapatybė“. Bendrai pamokai pasibaigus, gimnazistams buvo surengta ekskursija po mokyklą.
Trumpai atsikvėpę, šokėjai ruošėsi pasirodymui. Daugiau nei 500 žiūrovų talpinančios salės erdvioje scenoje Lietuvos nacionalinio kultūros centro lektorė J. Gailiūtė pristatė penkių Lietuvos regionų – Aukštaitijos, Suvalkijos, Dzūkijos, Žemaitijos ir Klaipėdos krašto – tautinius kostiumus. Jais pasipuošė ir aprangą demonstravo Liuksemburgo mokyklos mokiniai. Kiekvieno regiono pristatymą pagyvino nuotaikingai lietuvių liaudies šokius šokantys Vasario 16-osios gimnazijos šokėjai. Smagiai armonika grojo muzikos mokytojas G. Ručys, o smuiku griežė devintokė Leticija. Mokiniai pašoko „Dirižablį“, „Papliauškinį“, „Marceliukę Ciceliukę“, „Polką keturinę“, „Grečinikę“, „Gransverą“ ir kt. Dainą „Vaikai po lelijom“ atliko vienuoliktokė Ieva, jai gitara pritarė devintokė Milda. Po kostiumų pristatymo laukė linksmoji dalis – bendras pasišokimas. Vasario 16-osios gimnazijos šokėjai pamokė keleto lietuvių liaudies šokių, kuriuos šokti kartu pakvietė vadovė A.Ručienė. Liuksemburgo mokyklos mokiniai sugužėjo ant scenos ir mielai įsijungė į bendrą šokio sūkurį. Nors scena buvo didelė, norintys kartu šokti visi ant jos netilpo. Dalis mokinių ratus suko prie scenos. Įvairių spalvų šviesos prožektoriais apšviestoje scenoje bendram būry susiliejo tautinių kostiumų spalvos, spindėjo linksmi veidai.
Puikiai nusiteikę mokiniai atsisveikino su Liuksemburgo mokyklos mokytojais ir mokiniais ir jau laukia kito susitikimo.
Pakeliui į namus gimnazistai dar turėjo galimybę aplankyti senąjį Vokietijos miestą – Tryrą, žavintį istoriniu palikimu. Mažame senamiestyje apžiūrėjo didelį įspūdį palikusius romėnų pastatytus miesto vartus Porta Nigra, Tryro katedrą, Konstantino baziliką.

AR