Šeštadieninės mokyklos mokiniai lankosi edukacinėje parodoje

Šeštadieninės mokyklos mokiniai lankosi edukacinėje parodoje (Foto: D. Kriščiūnienė)
Šeštadieninės mokyklos mokiniai lankosi edukacinėje parodoje (Foto: D. Kriščiūnienė)

Hiutenfelde, Rennhofo pilyje vyksta Lietuvių kalbos instituto edukacinė paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“. Tai kilnojamoji ekspozicija, aktyviai keliaujanti po Lietuvos ir užsienio mokyklas, kultūros centrus bei renginius. Paroda skirta žaismingai pristatyti svarbiausius lituanistikos ir kalbotyros pasiekimus, supažindinti su lietuvių kalbos istorija, skatinti pasididžiavimą lietuvių kalba, atskleisti jos išskirtinumą ir vietą pasaulio kalbų kontekste bei pristatyti lietuvių kalbą užsieniečiams.
Spalio 2d. šeštadieninės mokyklos mokiniai su mokytojomis Aušra Lorenz ir Dale Kriščiūniene aplankė šią parodą. Ekspozicijoje vaikai susipažino su unikaliais, interaktyviais eksponatais – kalbos žaislais, kurie leidžia kiekvienam paliesti kalbą rankomis ir pačiam pajusti jos savitumą. Vaikai susidomėjo interaktyviu indoeuropiečių kalbų medžiu, kuris padeda iš arčiau susipažinti su gausia indoeuropiečių kalbų įvairove, suteikia galimybę pačiam atrasti kalbų ryšius ir panašumus bei atskleidžia, kurios šeimos kalbomis pasaulyje kalbama daugiausia, kurios kalbos jau yra išnykusios, kaip šiame kontekste atrodo lietuvių kalba. Mokiniai sužinojo, kadlietuvių kalba priklauso baltų kalbų grupei, susipažino su kitose kalbose panašiai tariamais ir panašios reikšmės žodžiais, rodančiais bendrą kalbų praeitį ir stebėjosi, kad ne tik mes skolinomės iš kitų tautų žodžius, bet yra tautų, kurios pasiskolino žodžių ir iš mūsų.
Žaisdami šviečiančiuose stenduose mokiniai sužinojo žodžių kilmę, susipažino su žodžiais, kuriuos sukūrė kalbininkai, pvz. žodį „mokykla“ sukūrė lietuvių bendrinės kalbos kūrėjas, normintojas ir ugdytojas – Jonas Jablonskis.
Prieš palikdami parodą, visi mokiniai su abėcėlės antspaudukais parašė savo vardą.
Vėliau mokiniai vaišinosi mokytojų paruoštais skanėstais ir dalinosi parodoje patirtais įspūdžiais bei žaidė žaidimą ,,Atspėk: valgoma, ar nevalgoma“. Žaidimo metu išmoko daug naujų žodžių. Šeštadieninis užsiėmimas praėjo įdomiai ir turiningai.

DK