Mindaugo Norkaus fortografijų paroda „Akimirkos“ ir lietuviškų filmų popietė


Mindaugo Norkaus fortografijų paroda „Akimirkos“ ir lietuviškų filmų popietė (Foto: R. Lendraitis)
Mindaugo Norkaus fortografijų paroda „Akimirkos“ ir lietuviškų filmų popietė (Foto: R. Lendraitis)

Vasario 16-osios gimnazijoje vasario 24 d. buvo atidaryta fotomenininko Mindaugo Norkaus fotografijų paroda „Akimirkos“. Juostoje meno žmones, iš kurių nemažai ir M. Norkaus draugų, pažįstamų, tris dešimtmečius fiksavęs kūrėjas visai neseniai fotoarchyvus, kuriuos vadina dienoraščiu, ėmė traukti į šviesą. Jo fotografijos – dokumentiniai, reportažiniai portretai, kuriuose įamžinti garsūs Lietuvos meninkai, kūrėjai: R. Granauskas, J. Ivanauskaitė, J. Aputis, D. Banionis, Antanas A. Jonynas, V. Žalakevičius, S. Geda, M. Martinaitis, Just. Marcinkevičius, G. Girdvainis, A. Baltakis, D. Katkus, R. Adomaitis, D. Banionis ir kt. Tai žmonės, su kuriais M. Norkui teko bendrauti, dirbti. Parodą, kaip ir vasario 25 d. bendrabučio salėje rodytus lietuviškus filmus, menininkas atvežė savo iniciatyva. Šeštadienį 12 val. rodyti nuotaikingi animaciniai filmai vaikams. 15 val. žiūrėtas D. Mažiulio filmas „Duona“, kuriame vaidino ir pats M. Norkus. Taip pat pristatytas 1969 m. R. Verbos dokumentinis filmas „Šimtamečių godos“, kuriame šnekinami šimto ir daugiau metų sulaukę žmonės. Iš pirmo žvilgsnio paprasti senukai atsiveria kaip blaiviai save atspindintys kaimo išminčiai, kaip žmonės, kuriems laikas nesugebėjo išgydyti visų žaizdų, kaip komiški amžinųjų istorijų personažai. Taip pat žiūrėtas 1965 m. R. Verbos filmas – „Senis ir žemė“, kuriame kaimo šviesuolis Trimonis pasakoja apie gyvenime patirtą vargą, apie džiugias akimirkas, kaip sūnūs stengėsi mokslą gauti, apie žmoną, su kuria ranka rankon gyvenimą pergyveno. Rodytas ir A. Stonio bei A. Matelio dokumentinis dešimties minučių filmas „Baltijos kelias“. Taip pat žiūrėtas 1992 m. A. Stonio dokumentinis filmas „Neregių žemė“. Filmas, pelnęs daugybę prestižinių kino festivalių apdovanojimų, pasakoja apie nereginčių žmonių pasaulį. Žiūrovai buvo sužavėti tiek paroda, tiek kamera įamžintomis akimirkomis iš praeities.

Parengė Justė ir Ieva Ancevičiūtės


Mindaugo Norkaus fortografijų paroda „Akimirkos“ ir lietuviškų filmų popietė (Foto: R. Lendraitis)
Mindaugo Norkaus fortografijų paroda „Akimirkos“ ir lietuviškų filmų popietė (Foto: R. Lendraitis)